ALTIN 258,1920
DOLAR 5,7146
EURO 6,4139
BIST 98.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü
En çok okunanlar
Osmanlı Padişahları sırasıyla ve resimli, sırayla, tarihleri, resimleri ve yaptıkları....
Osmanlı Padişahlarının Bilinmeyen Yönleri, özellikleri, mesleklerini, sırlarını, gerçekleriyle kısaca anlatmaya...
Osmanlı devleti Padişahları belgesli, yaptıkları, sırasıyla resimli, hayatları, eserleri, soy...

Osmanlı Padişahları Neden Yabancılarla Evlendi?

Osmanlı padişahları hakkında tarihçilere yöneltilen sorulardan bir tanesi de osmanlı padişahları neden yabancılarla evlendi, osmanlı padişahları neden ecnebilerle ve ya cariyeleriyle evlendiler olmuştur.

Osmanlı padişahları hakkında tarihçilere yöneltilen sorulardan bir tanesi de osmanlı padişahları neden yabancılarla evlendi, osmanlı padişahları neden ecnebilerle ve ya cariyeleriyle evlendiler olmuştur.

Kadir Mısıroğlu Yorumu

Bu soruya ünlü tarihçi Kadir Mısıroğlu şöyle yönet veriyor. Osmanlı padişahları Fatih Sultan Mehmed dönemine kadar sonra kendi ailelerinden kız alırlardı. Sultan II. Mehmed’den sonra bu adet kalkmıştır, cariyeyle evlenme esası kabule edilmiştir. Osmanlı hanedanlığının en uzun imparatorluk olmasının iki sebebi vardır.

Osmanlı Padişahları Neden Yabancılarla Evlendi?
Osmanlı Padişahları Neden Yabancılarla Evlendi?

Ailesini bilmeyen kadınlar ile padişahların evlenmesidir. Avrupa tarihleri hanedanlar arası kavga ile doludur. Eşit aileler ben kral olacağım, sen kral olacağım sorunları yaşamıştır. Bizim tarihimizde böyle bir şey yoktur. Kimse hanedan ile otorite yarıştırmayı göze alamamıştır.

Daha önceki dönemlerde kendi ailelerinden kız alınırken Fatih Sultan Mehmed, babasını, kardeşini, ailesini bilmeyen kızlar ile evlenmeyi şart koşmuştur. Bir kadın babasını, kardeşini bilmediği için padişah entrikaları yapamaz. Yeryüzünde sadece yahudiler sülaleyi anadan doğma devam ettirirler. Bunun dışında

Ahmet Şimşirgil Yorumu

Ahmet Şimşirgil ise bunun tamamen Devlet siyaseti olduğunu vutguladı ve altını çizerek söyledi, Fatih Sultan Mehmed’den önce tüm osmanlı padişahları türklerle evlenmişlerdir. Bu adet Fatih döneminde değişmiştir. Cariyelerle ve yabancılar evlenmeler başlanmıştır.

Bir osmanlı padişahı 3 tane türk kadınla evlendiğini düşünürsek, bunların her birinin kardeşi, oğlu babası, annesi varsayarsak, o padişahın toplamda nerden baksanız seksen tane akrabası oluyor. Hal böyle olunca hanedanlık savaşları, entrikaları, olayları olacaktır.

Osmanlı devleti padişahlarının yabancılarla ve cariyelerle evlenmelerinin nedeni de budur ve tamamen çok akıllıca alınmış bir devlet siyasetidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.