ALTIN 258,1920
DOLAR 5,7146
EURO 6,4139
BIST 98.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü
En çok okunanlar
Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi, haritası, padişahları ve önemli olayları, osmanlı...
Osmanlı Devleti haritası, padişahları ve önemli olayları, osmanlı en geniş...
Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi, haritası, padişahları ve önemli olayları, osmanlı...

Osmanlı Devleti Nerede Kurulmuştur?

Osmanlı Devleti Nerede Kurulmuştur?, kurucusu kimdir?, hangi şehirde nasıl kuruldu, hangi olaydan sonra kuruldu?, ne zaman devlet oldu?

Osmanlı Devleti Nerede Kurulmuştur?, kurucusu kimdir?, hangi şehirde nasıl kuruldu, hangi olaydan sonra kuruldu?, ne zaman devlet oldu?

Osmanlı Devleti Nerede nasıl Kurulmuştur?
Osmanlı Devleti Nerede nasıl Kurulmuştur?

Osmanlı Devleti’nin sınırları

Osmanlı Devleti 1299 yılında kurulmuş ve dünyanın en büyük, en güçlü, en kudretli imparatorluğu olmuştur.Bu imparatorluk 1922 yılına kadar sürmüştür.En iyi dönemi 1683 yılında yaşamıştır.Çünkü o dönemde osmanlı devletinin sınırları en geniş sınırlarına ulaşmıştır. (5.200.000 km2 )

Osmanlı Devleti'nin haritası sınırları
Osmanlı Devleti’nin haritası en geniş sınırları

Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Kimdir?

Osmanlı imparatorluğunun kurucusu Kayı Boyu’nun lideri ve bölgenin uçbeyi Ertuğrul Bey’in üç oğlundan en küçüğü olan Osman Bey’dir.Osman Gazi devletin bağımsızlığını, hürriyetini ilan etmesi tam olarak 1299 yılında gerçekleşmiştir.

Bir kaynağa göre ise bu tarih 1302 yılını göstermektedir. Yalova da kazanılan Koyunhisar Muharebesi zaferinden sonra devletin kurulduğu söylenmektedir.Ve bazı tarihçiler savaş sonrası ve devletin kurulmasını yeni çağın başlaması olarak nitelendirir.

Osmanlı Devleti Hangi Şehirde Kurulmuştur?

Osmanlı Devleti Nerede Kurulmuştur? Osmanlı Devleti İmparatorluğu Ertuğrul Gazi oğlu Osman Gazi tarafından Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde 1299 yılında kurulmuştur.Osmanlı devletinin yükselme dönemine buradan bakabilirsiniz.Osmanlı devletinin gerileme duraklama dönemine ise buradan bakabilirsiniz.

Osmanlı Devletinin Hakimiyeti

Osmanlı devleti din, dil, ırk ayrımı yapmamış, hakimiyeti altındaki topraları adaletle yönetmiştir.Yüzyıllar boyunca bir çok devleti ve milleti hakimiyetinde tutmayı başarmıştır.

Örf, adet ve törelerine bağımlı, siyasi yapısı ve hukuk kurallarına bağımlı olması, islami değerle önem vermesi, Osmanlı devletinin adete islam devleti olarak görülmesine yol açmıştır.

Osmanlı Devletinin Kuruluşu

Anadolu’da hüküm süren Selçuklu Devletinin yıkılma dönemleriydi.Moğolların baskıcı zulmü karşısında daha fazla dayanamayan Selçuklu Devleti yıkılma zamanlarında Osman Bey 1299 yılında Osmanlı Devletinin bağımsızlığını resmen ilan etmiştir.
Bu zamanlarda Osman Bey ve arkadaşları Bilecik, Yarhisar ve İnegöl’ü fethetti. 1301’de ise Yenişehir fethedildi.

Osmanlı Devleti Hakkında Kısaca Bilgi

Osmanlı Devleti Osman Bey ile başlayan Sultan Vahdettin ile son veren dünyanın görmüş olduğu en büyük imparatorluktur.

Bu imparatorluk dünya sahnesinde 1299-1922 yılları arasında sürmüştür.Bu yıllar dahilinde tam olarak 36 padişah Osmanlı devletini yönetmiştir.

Osmanlı padişahları hükmü altındaki toprakları adaletle, ilimle yönetmiştir.Her padişahın arkasında mutlaka bir akıl hocası diyebileceğimiz bir şeyh, alim vardır diyebiliriz.

Osmanlı Devletinin Yüzölçümü

Osmanlı Devleti Osman Bey tarafından kuruluşundan sonuna kadar ki süreçte en geniş sınırlarını 1683 yılında Fatih Sultan Mehmed zamanında yaşamıştır.Bu tarihte Osmanlı Devletinin yüzölçümü 5.200.000 km2 ve 1914 yılında ise 1.800.000 km2 ‘ ye kadar düşmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.