ALTIN 258,1920
DOLAR 5,7146
EURO 6,4139
BIST 98.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü
En çok okunanlar
Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi, haritası, padişahları ve önemli olayları, osmanlı...
Türkiye Siyasi haritası, fiziki haritası, şehirler, bölgeler, yerler, 2019, hd,...
Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi, haritası, padişahları ve önemli olayları, osmanlı...

Osmanlı Devleti Haritası

Osmanlı Devleti haritası, padişahları ve önemli olayları, osmanlı en geniş sınırları haritası, osmanlı haritası, en geniş sınırları yüzölçümü, osmanlı haritası en geniş sınırları kaç km, osmanlı devleti en geniş sınırlarına hangi padişah zamanında ulaşılmıştır, osmanlı imparatorluğu en geniş sınırları haritası

Fetih ettikleri ülkeler nedeniyle oldukça geniş topraklara sahip olan
Osmanlı Devleti haritası, Türk tarihinin ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devletlerinden biri olmasına sebep olmuştur.

Bu nedenle Osmanlı Devleti haritası Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Arabistan’a kadar uzanan topraklara sahiptir.
Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşamış olan Kaptan-ı Derya Piri Reis tarafından keşfedilmemiş olan Amerika Kıtası’nı dahi çizerek büyük bir üne sahip olmuştur.

Osmanlı Devleti kuruluş dönemi haritası, yükselme dönemi haritası, duraklama dönemi haritası ve gerileme dönemi haritası olmakla birlikte osmanlı devleti en geniş haritası da bulunuyor. Osmanlı Devleti dünya haritası ve Osmanlı devleti sınırları haritası da bulunmaktadır. Beylikler, balkanlar, cepheler, çöküş ve osman bey döneminde osmanlının haritası da yer almaktadır.

Osmanlı Devleti haritası dönem dönem çizilerek şekillenmiştir. Beylik dönemi ile başlayan süreç Kuruluş, Yükselme, Duraklama, Gerileme ve Dağılma dönemini kapsamaktadır. Osmanlı Devleti haritası bölgelere ve ülkelere göre de şekillendirilmiştir.

Osmanlı Devleti Beylikler Haritası

Osmanlı Beylik Dönemi Türkiye Haritası, Osmanlı beyliği zamanında türkiye haritası, osmanoğulları haritası, osmanlı beylik dönemi haritası, osmanlının kuruluş haritası, osmanlı döneminde ilk harita

Osmanlı Devleti Haritası
Osmanlı Devleti Haritası

Osmanlı Devleti Haritasında Yer Alan Ülkeler

Osmanlı haritası ordunun ya da donanmanın elinde bulundurduğu ülkeleri içermektedir. İngiltere, İtalya, İspanya, Portekiz ve İzlanda gibi güçlü ülkeler bunlardan bazılarıdır.

Osmanlı ordusunun bulunduğu ülkeler arasında İspanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Malta, İngiltere, Portekiz, Norveç, İzlanda, İsveç, İtalya, Danimarka, Almanya, Avusturya, Kanada ve İrlanda gibi sayısız ülke de yer almaktadır.

Osmanlı Devleti haritasının bir diğer özelliği ise hilafet durumuna göre ülkelerin çeşitlendirilmesidir. Hindistan Müslümanları olarak bilinen Pakistan, Hindistan ve Bangladeş bu ülkelerin bilinenidir.

Bunlar dışında Afganistan, Maldiv Adaları, Kenya, Güney Afrika, Doğu Türkistan, Endonezya ve Singapur’da bu haritada yer alan ülkelerdendir.

Osmanlı Devleti Haritasında Yer Alan Ülkeler
Osmanlı Devleti Haritasında Yer Alan Ülkeler

Osmanlı Devleti Haritasının Özellikleri

Dünyanın ve Türk tarihinin en önemli haritalarından birisi olan Osmanlı Devleti haritası çeşitli özellikler içermektedir. Osmanlı Devleti haritasına ait özelliklerden bazıları şunlardır;

  • Osmanlı haritası savaş haritaları, sefer haritaları, anlaşma haritaları, demiryolları haritaları gibi çeşitlere sahiptir.
  • Osmanlı Devleti 1299-1922 yılları arasında varlığını devam ettirmiştir.
  • Osmanlı Devleti’nin yeni haritada çizilen ölçek değeri 5,594,400 kilometre karelik bir yüz ölçümüne sahiptir.
  • Dört farklı çeşidi bulunan Osmanlı Devletinin haritası Balkanlar, Afrika, Kafkasya ve Orta doğu haritaları olarak çeşitlere ayrılmaktadır.
  • Osmanlı Devleti haritasında hilafet ve ordunun elinde bulunan ülkeler dışında 64 ülke yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti de zamanla haritaya dahil olmuştur.
  • 623 yıl varlığını sürdüren Osmanlı Devleti üç kıtanın hakimiyetini elinde bulundurarak tarihte birçok sahnede yer almıştır. Osmanlı Devleti yerini Türkiye Devleti’ne bırakmıştır.
Osmanlı Devleti Haritası’nın Özellikleri
Osmanlı Devleti Haritası’nın Özellikleri

Osmanlı Devleti En Geniş Sınırları Haritası

Osmanlı Devleti En Geniş Sınırları Dönemi Haritası
Osmanlı Devleti En Geniş Sınırları Haritası
Osmanlı imparatorluğu En Geniş Sınırları Haritası
Osmanlı imparatorluğu En Geniş Sınırları Haritası

Osmanlı Devleti Haritası Video

Osmanlı Devleti haritası Video

Kaynak: Yukarıda ki video Youtube adresinden alınmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.