ALTIN 258,1920
DOLAR 5,7146
EURO 6,4139
BIST 98.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü
En çok okunanlar
Türk Tarihinin Başlangıcı, türklerin tarihi, genel türk tarihi, türklerin geçmiş...
Büyük Türk Devletleri, haritaları, bayrakları, kuruluşları, yılları, Tarihte kurulan Türk...
İslam Öncesi Türk Tarihi ve Devletleri, islamiyet öncesi türk devletleri,...

Büyük Selçuklu Devletinin Kuruluşu ve İslama Geçişi

Türkiye Büyük Selçuklu Devletinin Kuruluşu, Türkiye Selçuklu Devletinin Kuruluş Dönemi, Büyük Selçuklu Devleti islamiyeti ne zaman kabul etti?, Türklerin islama Geçiş tarihi, Türklerin İslamiyeti Kabulü

Büyük Selçuklu Devleti’ne adını vermiş olan Selçuk Bey’in babası Gök tanrı inancında ki Türk boyları tarafından yönetilen tarihteki son devlet olan Oğuz Yabguluğunda önemli bir komutandı.

Temur Yabgu Ünvanına sahip Selçuk Beyi’in babası Dukak Bey, müslümanlardan hazarlara oğuzların çevresindeki tüm devletlerle savaştı. Uzun yıllar boyunca sadakatle Oğuz Yabgusuna hizmet etmiştir. Oğuz Yabguluğu günümüz Batı Kazakistan’da bulunan coğrafyada amansız bir şekilde düşmanlarıyla savaşırken Selçuk Bey ve ailesi önemli fedakârlıklar yapmaktaydı.

Selçuk Bey en az babası kadar cesur ve Yabgu Ünvanı ile tanınan Oğuz hükümdarının yerini almak gibi yüksek bir amacım peşinde olmakla birlikte henüz genç ve tecrübesizdi. Nitekim Selçuk Bey henüz yeterince güçlü değilken bir toplantı sırasında protokolde olması gereken yerin üzerinde bir mevkiye oturmak suretiyle bu niyetini açığa vurmuştur.

Büyük Selçuklu Devletinin Kuruluşu ve İslama Geçişi
Büyük Selçuklu Devletinin Kuruluşu ve İslama Geçişi

Selçuklu Devletinin İslama Geçişi

Selçuk Bey bu hamlesinin ağır bir şekilde cezalandırılacağını düşünerek takipçileri ile birlikte Oğuz Yabguluğunun başkenti yeni kentten ayrılarak Oğuz Yabguluğuna bağlı olsa da Müslümanların yönettiği Cent şehrine yerleşir.Cent şehrinde kendisine bağlı oba beylerinin katıldığı bir Kurultay düzenleyen Selçuk Bey İslamiyeti kabul etmeye karar verir Selçuk Bey Müslüman olan Cent valisinden kendilerini İslamiyeti öğretecek din adamları istemiştir. İslam öncesi Türk Tarihi ve Devletleri konumuza da bakabilirsiniz.

Selçuk Bey ve takipçilerinin İslamiyeti kabul ettiği tarihlerle İslam dünyasında Müslüman Oğuz Türklerinin ayırt etmek için kullanılan Türkmen sözün yaygın olarak kullanıldığı tarihler örtüşmektedir. Selçuk Bey’in İslamiyeti kabulünden 1 sene sonra Gök tanrı inancında ki Oğuz Yabguluğundan Cent şehrine vergi tahsildarı gelmiştir. Ancak tahsilde ara Müslümanların gayrimüslimlere vergi vermeyeceğini söyleyen Selçuk Bey Oğuz Yabguluğuna karşı Cihad eder.

Oldukça kanlı geçen bu savaşlar sırasında Selçuk Bey oğlu Mikail’i kaybetmiştir. Bu tarihten sonra babalarını kaybeden Tuğrul ve Çağrı Beyleri dedeleri Selçuk Bey büyütecektir.Samani ile Karahanlılar arasında gerçekleşen savaşlarda Samanileri destekleyen Selçuk Bey ve özellikle oğlu Arslan Yabgu  Karahanlılar karşısında büyük zaferler kazanacaklardır.

Selçuklu Devletinin Kuruluşu

Selçuklu Devletinin kuruluşu, Arslan Yabgu günümüz Afganistan topraklarındaki Gaznelilerin zindanlarında hayata gözlerini yumarken oğlu Kutalmış Selçuklu tahta için mücadele verecek ancak kaybedecektir torunu ise ölümünden 40 sene sonra Anadolu Selçuklu Devleti’ni kurarak batıda Marmara Denizi’ne kadar ulaşacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.